Skip to main content

Wiele osób bez problemu może wymienić nazwy przynajmniej kilku Parków Narodowych. Podobnie- choć może z nieco większym trudem da się wymienić kilka Parków Krajobrazowych. Są one jednak mniej znane i przez to mniej popularne- a całkowicie niesłusznie.

Idealnym tego przykładem jest Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie”. Składa się on z wielu dolinek zwanych także pod nazwą dolinki podkrakowskie. Zatem jakie dolinki wchodzą w skład tego przepięknego miejsca?

Przede wszystkim jest to Dolina Kluczwody. W jej obrębie znajduje się rezerwat Zamkowe Skały oraz ruiny zamku z XIV wieku. Ponadto znajdują się tam aż trzy jaskinie- Mamutowa, Dzika oraz Wierzchowską Górną. Warto dodać, że pierwsza i ostatnia z wymienionych powyżej jaskiń dostępne są do zwiedzania. Ponadto jest to także miejsce, w którym niegdyś znajdowała się granica między Rosją a Austrią.

Kolejną doliną jest Dolina Bolechowicka. Znajduje się tam przepiękny pomnik przyrody, czyli krasowe źródło. Warto jeszcze dodać, że jest to niezwykle mała dolinka- jej długość wynosi około 1,5 km idealnie zatem nadaje się na króciutki spacer z dziećmi. Znajduje się tam również skalna Brama Bolechowicka.

Zdecydowanie najbardziej widokową jest Dolina Kobylańska. W swojej środkowej części pełna jest przepięknych skałek o niezwykłych nazwach rodem z baśni czy fantastyki, takich jak np. Wronia Baszta. Długość tej doliny wynosi około 4 km.

Nieco dłuższą doliną jest Dolina Będkowska- jej długość wynosi około 7 km. Przede wszystkim należy wiedzieć, że na jej terenie znajduje się Jaskinia Nietopezrzowa- jedna z największych na Jurze i dodatkowo dostępna dla zwiedzających!. Będąc w Dolinie Będkowskiej możemy także podziwiać wodospad Szum, piękną skałę Sokolicę oraz wiele wąwozów i bram skalnych.

Czy to koniec dolin? Oczywiście, że nie! Powyżej zostały wymienione jedynie te najbardziej znane doliny. Te inne- mniej znane- wcale jednak nie ustępują pod względem przepięknych widoków i niezapomnianych wrażeń tym znanym dolinom. Przyjedź zatem i poznaj piękno polskiej przyrody.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments